قطعات الکترونیک به دو بخش اکتیو و پسیو تقسیم می شود که یکی از مهم ترین بخشهای الکترونیک است. تمام قطعات الکترونیک یا اکتیو هستند یا پسیو. حال ما در این مقاله به تعریف و معرفی قطعات دراین دو بخش می پردازیم و بیان می کنیم که چرا به دو بخش تقسیم می شوند و کارکرد آن ها چیست. در قدم اول به تعریف اکتیوها و پسیو ها می پردازیم

قطعات الکترونیک فعال Active

به قطعات الکترونیکی که برای کار کردن نیاز به انرژی دارد قطعات فعال یا Actice می گویند، تعریف دیگر از اکتیو می توان گقت به قطعه‌ای که نیاز به ولتاژ دارد. قطعاتی مانند دیودها، ترانزیستورها، آی سی ها، منابع تغذیه (باتری،ژنراتور) می توان نام برد.

بعد از اینکه دستگاه الکترونیکی خود را روشن می کنید بعضی از قطعات هستند که برای کار کردن نیاز به برق و یا ولتاژ دارند که همان طور در بالا گفته شد فعال هستند. به عنوان مثال میتوان HDD کامپیوتر را نام برد که وقتی کامپیوتر شما به آن دسترسی پیدا می کند به نشانگر LED می گوید تا روشن شود تا به شما اطلاع دهد که کامپیوترشما چه فعالیتی انجام می دهد. از انواع قطعات فعال یا Active می توان به دیود ها، باتری، LED، ترانزیستور نام برد.

قطعات الکترونیک غیر فعال Passive

قطعاتی که مصرف کننده انرژی الکتریکی هستند و سیگنال را تقویت نمی کنند را قطعات الکترونیکی غیر فعال می گویند، ویا قطعاتی که نیاز به دریافت ولتاژ یا جریان ندارند. به عنوان مثال می توان قطعه مقاومت را در هر شرایطی به مدار وصل کنید کار می کند، جدا از اینکه سیگنال ضعیف و یا قوی را دریافت کرده باشد. مثال دیگرمربوط به فیلتر ها است که نیازی به منبع خارجی ندارند و هر سیکنالی که دریافت کنند طبق دستورات فیلتر روی سیگنال ورودی تاثیر می گذارد.

انواع قطعات پسیو Passive یا غیرفعال شامل ( مقاومت های معمولی، پتانسیومتر، رئوستات، ترمیستور، هیومیستور)، خازن ها ( خازن الکترولیت،خازن عدسی، خازن سرامیکی )، قطعات القایی ( سلف (سیم پیچ )، ترانسفورمر ( ترانس اداپتور)، هسته فریت، اسپیکر و میکروفن)، سنسورها، مبدل ها را می توان نام برد.