مقدمه

صنعت مدرن امروز بدون تجهیزات الکترونیک و تکنولوژی وابسته به آن عملا از کار افتاده است. بنابراین قطعات الکترونیک صنعتی نقش عمده‌ای در طراحی و ساخت تجهیزات مختلف در صنایع مختلف دارند. با روشن شدن اهمیت این موضوع، نیاز به خرید و فروش قطعات الکترونیک صنعتی در سال‌های اخیر افزایش یافته است؛ قطعاتی که نقش حیاتی در صنعت ایفا می‌کنند ولی این قطعات همیشه به سهولت و با قیمت مناسب در دسترس نیستند و نیاز به ارائه راهکاری نوین در این زمینه وجود داشته است.

برد الکترونیک

در دسترس بودن و فروش قطعات الکترونیک صنعتی به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود و بهینه‌ترین راه به جای مراجعه حضوری، استفاده از مراکز فروش قطعات الکترونیک صنعتی است. مراکزی مثل بای بست الکترونیک قطعات مورد نیاز شما را از بازار داخلی و در صورت نیاز از طریق واردات تامین می‌کنند. تنها کافیست لیست قطعات مورد نیاز خود را آماده کرده و به ما سفارش دهید. فروش قطعات الکترونیک صنعتی در کوتاهترین زمان و به صورت آنلاین نیز قابل انجام است و قطعات به سرعت در دسترس شما قرار می‌گیرد.

قطعات الکترونیک صنعتی

قطعات الکترونیک صنعتی در انواع مختلفی وجود دارد و هرکدام شامل ویژگی و کاربردهای مخصوص خود می‌شوند. این قطعات عبارتند از دیودهای پیچی، تریستورها، پل دیودها، درایورهای صنعتی. امروزه فروش قطعات الکترونیک صنعتی عنوان شده به سادگی در سایت‌های معتبر مثل بای بست انجام می‌شود.

دیود پیچی

دیود پیچی جریان الکتریکی را تنها در یک جهت عبور داده و عمدتا دیود تکی پیچی برای عملیات تامین برق استفاده می‌شود. دیودهای یکسو کننده جریان بیشتری نسبت به دیودهای معمولی دارند و به طور معمول برای تغییر جریان متناوب، AC به جریان مستقیم DC استفاده می شوند. انواع مختلفی از دیودها برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی استفاده می‌شود. دیودهای پیچی جزء حیاتی در منبع تغذیه‌ای هستند که از آن برای تبدیل ولتاژ AC به ولتاژ DC استفاده می شود. دیودهای پیچی برای تنظیم ولتاژ نیز استفاده می‌شود و مانع تغییرات ناخواسته در منابع DC در یک مدار می شوند.

تریستور

تریستور یک قطعه نیمه‌رسانای چندلایه است که در مدارهای الکترونیک قدرت و صنعتی از آن استفاده می‌شود. گاهی تریستور را یکسوساز کنترل شده با سیلیکون یا SCR نیز می‌نامند. برای روشن شدن این قطعه پسیو، باید به پایه گیت آن (بخش کنترل شده) یک سیگنال اعمال کرد. در حقیقت، با اعمال سیگنال گیت یک دیود یکسو خواهیم داشت و این متناظر با کلمه یکسوساز در SCR است. مشابه یک دیود، تریستور قطعه‌ای تک‌جهته است و جریان را فقط در یک جهت هدایت می‌کند. اما برخلاف آن، تریستور بسته به چگونگی سیگنال اعمالی به گیتش می‌تواند به عنوان یک کلید مدار باز یا یک دیود یکسوکننده عمل کند. به عبارت دیگر، تریستورها فقط می‌توانند در حالت کلیدزنی عمل کنند و برای تقویت‌کنندگی به کار نمی‌روند.

مقاومت

پل دیودی

پل دیودی ترکیب ساده 4 عدد دیود معمولی است که با آن می‌توان یک مدار یکسو کننده ساخت که قادر به تبدیل جریان متناوب (AC) به جریان مستقیم (DC) است. به این مدار یکسو کننده در اصطلاح پل دیودی یا یکسوساز پل می‌گویند. یک پل دیودی در حقیقت بخش مشترکی از منبع تغذیه‌ الکترونیکی است. تمامی وسایل الکترونیکی برای تأمین برق اجزای مختلف خود به منبع تغذیه اصلاح شده DC نیاز دارند.به همین سبب این یکسو کننده را در طیف گسترده‌ای از دستگاه های الکترونیکی به کار می‌بریم.

درایور صنعتی

کار درایور صنعتی به این صورت است که برای راه اندازی الکتروموتور سه فاز، به جز قطع و وصل عادی در یک سری مواقع نیاز داریم که الکتروموتور با دور موتور کمتر یا بیشتری بچرخد. در این صورت می توانیم از درایور صنعتی که همین کار را به صورت خیلی بهتر انجام می‌دهد استفاده کنیم.در درایور علاوه بر راه اندازی نرم، توقف را هم می‌توان به صورت آهسته انجام شود. درایورها می‌توانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده روشن و خاموش کنند. زمان خاموش و روشن را می‌شود با دقت تنظیم کرد. برای چپ گرد یا راست گرد ترمینال جداگانه وجود دارد که کار ما را آسان تر می کند

ورودی درایور صنعتی در دو نوع تک فاز و سه فاز موجود هست. شاید برایمان پیش بیاید که در محل، برق تک فاز داریم و مصرف کننده مان سه فاز هست در این شرایط می توانیم از درایور تک فاز استفاده کنیم البته نهایتا تا ۷ کیلو وات می توانیم استفاده کنیم و در توان بالاتر، درایورها سه فاز هستند.

بازار فروش قطعات الکترونیک صنعتی

همانطور که گفته شد با توجه به کاربرد گسترده صنعت الکترونیک، فروش قطعات الکترونیک صنعتی نیز افزایش یافته است. دامنه استفاده از هر کدام از این قطعات می‌تواند بسیار گسترده باشد. قطعات الکترونیک صنعتی بدون شک جزء نیازهای اولیه هرگونه فرایند صنعتی و خدماتی محسوب می‌شود. واحدهای صنعتی و تولیدی، تجهیز کارگاه‌ها، تعمیرات و ارائه دهندگان خدمات صنعتی هر کدام به نحوی به این دست محصولات نیاز پیدا خواهند کرد. ابزارها و قطعات الکترونیکی از جمله ابزارهای پشتیبان یک طرح و فرایند هستند که می‌توانند در افزایش بهره‌وری واحدها نقش مهمی ایفا کنند.

در بازار رقابتی امروز بازرسی، تعمیر، اصلاح فرایندها، تعویض و ارتقای ابزارها و چنین مواردی جزء فرایندهای روزمره هر واحد و شرکتی خواهد بود که تلاش می‌کند در بازار رقابتی امروز جای پای خود را محکم کند. بنابراین استقبال از این دست تجهیزات بسیار طبیعی است و ارتقای مستمر این ابزارها خود به رونق و رقابت در بازار فروش قطعات الکترونیکی صنعتی یاری می‌رساند. بنابراین با توجه به رقابتی شدن بازار خدمات و محصولات، هر واحدی می‌کوشد با افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از بهترین و به روزترین فن‌آوری ها، بقا و ارتقای خود را تضمین کند. از همین رو بازار خرید و فروش قطعات الکترونیک صنعتی در سال های اخیر به علت رشد بالای سطح فن آوری، بسیار پررونق شده است، به نحوی که حتی در مواقعی مشتریان از نبودن محصولات مورد نیاز در بازارهای داخلی احساس کمبود می کنند.

قطعات الکترونیک صنعتی

تولید قطعات الکترونیک

کارخانه‌های بسیاری در ایران مشغول به فعالیت و تولید انواع قطعات الکترونیکی هستند و سعی دارند نیاز داخلی کشور را برطرف کنند. با این حال برخی از این قطعات الکترونیکی تولید کمی دارند و به نوعی کم‌یاب محسوب می‌شوند. برخی از این قطعات را می‌توان با قرارداد با کارخانه به صورت سفارشی تولید کرد و فروش قطعات الکترونیک صنعتی از این دست را پوشش داد.

گاهی کمبود تجهیزات و قطعات برای ساخت دستگاه ها و پروژه های مهم الکترونیکی از مشکلات اصلی تولید عنوان می‌شود. از آن جا که فروش قطعات الکترونیک صنعتی با توجه به کاربردهای وسیع آن تصمین شده است، با راه‌اندازی کارگاه‌های مدرن برای ساخت و در نتیجه فروش قطعات الکترونیک صنعتی می توان اشتغال‌زایی خوبی ایجاد کرد و قیمت فروش قطعات الکترونیک صنعتی را نسبت به بازار کاهش داد. حجم بسیار بالا از تولید ناخالص جهاني و تجارت جهاني، مصرف انرژي پایین و تولید آلاینده‌هاي کم، ارزش افزوده بسیار بالا در مقایسه با سایر صنایع، رشد ارزش افزوده، عام بودن و کاربرد در طیف وسیعي از صنایع و دارا بودن کاربردهاي بسیار دفاعي و قدرت آفریني براي کشور از نتایج تولید قطعات مختلف الکترونیکی صنعتی در کشور است.

خرید قطعات الکترونیک صنعتی از خارج

با توجه به مقرون به صرفه نبودن سرمایه گذاری برای تولید کلیه قطعات الکترونیک در داخل کشور و پیچیدگی های فنی و گاهی عدم وجود تجهیزات و توانایی‌های لازم برای تولید قطعات الکترونیک خاص در داخل کشور، راه حل بهینه و به صرفه برای صنایع الکترونیک داخلی، واردات قطعات الکترونیکی از کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی است.

در شرایط فعلی کشور، مشکلات عظیمی وجود دارد که تهدیدی برای تامین قطعات الکترونیک مورد نیاز صنایع داخلی است. تحریم‌های سنگین، عدم دسترسی صنایع و متخصصین داخلی به شرکت‌های تولید کننده قطعات الکترونیک مادر و منابع معتبر جهانی، قیمت تمام شده غیر منصفانه قطعات الکترونیک کمیاب وارداتی، تحویل قطعات ناسالم و مشکل دار، از مشکلات و موانع متخصصان در حوزه های وابسته به صنایع الکترونیک است.

در سال های اخیر با وجود تقاضا، فروش قطعات الکترونیک صنعتی به علت نبودن برخی قطعات در بازار ممکن نبوده است. از این رو واردات قطعات الکترونیک صنعتی با رشد چشمگیری همراه بوده است و واردکنندگان مختلفی در نقاط مختلف کشور در حال فعالیت هستند. متاسفانه فروش قطعات الکترونیک صنعتی در برخی موارد وارداتی با مشکل روبرو شده است زیرا این قطعات از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و صنعت الکترونیک کشور را گریبان گیر این مسئله کرده است. از این رو روند خرید قطعه الکترونیکی از خارج و دقت در انتخاب شرکت بازرگانی وارد کننده قطعات الکترونیکی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فروش قطعات الکترونیک صنعتی وارداتی

برخی مراکز که در زمینه واردات و فروش قطعات الکترونیک صنعتی در کشور مطرح هستند، امکان تست و آزمایش قطعات الکترونیک صنعتی پیش از ارسال را برای مشتری فراهم کرده‌اند. بنابراین از طریق تست کیفیت، کالا ها پیش از ارسال بار به شکل مطمئنی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. به همین دلیل کلیه IGBTها، تریستور، دیود، رکتیفایر و دیگر قطعات در این مرکز فروش کاملا از کیفیت برخوردار هستند. حتی پس از فروش قطعات الکترونیک صنعتی نیز در صورت دارا بودن گارانتی معتبر قابل تعویض می باشند.

تامین قطعات الکترونیک صنعتی

واردات قطعات الکترونیک صنعتی

قبل از سفارش واردات قطعات الکترونیکی، آن چه مهم به نظر می‌رسد اطمینان از عملکرد مطلوب واردکنندگان قطعات است. این کار با تحقیق بررسی سابقه این واردکنندگان و مراکز فروش قطعات الکترونیک صنعتی آن‌ها انجام می‌شود. بسیار مهم است که در شرایط سخت امروز برای صنایع وابسته به صنایع الکترونیکی، قطعات باکیفیت و بدون مشکل در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

در حوزه واردات و فروش قطعات الکترونیک صنعتی همواره نهادها و مجموعه‌هایی حامی صنایع، شرکت ها و متخصصین این حوزه بوده‌اند و از طریق تامین قطعات الکترونیک اصلی برای صنایع، مراکز علمی و پژوهشی و انواع شرکت های صنعتی و تولیدی به آن‌ها خدمت کرده‌اند.

مجموعه بای بست الکترونیک با شعب فعال و توزیع شده در کشورهای چین و هنگ کنگ از مدل ارتباط مستقیم و بدون واسطه با منابع و شرکت‌های تولیدکننده قطعات الکترونیک بهره می‌برد و با ایجاد بستر واردات مستقیم قطعات الکترونیک، بین خریداران و تولیدکنندگان توانسته است کیفیت خدمات خود را به بالاترین سطح برساند. تمامی اشخاص، صنایع و تولیدکنندگان با سفارش قطعات الکترونیکی خود به این مجموعه، از خدمات زیر بهره‌مند خواهند شد:

 • ارائه مشاوره فنی و تخصصی در زمینه واردات قطعات الکترونیک
 • دسترسی به تولید کنندگان معتبر قطعات الکترونیک
 • نظارت بر صحت و اصالت قطعات الکترونیک خریداری شده
 • پیگیری تولیدکنندگان قطعات الکترونیک
 • خطای کم در تخمین زمان تحویل
 • پیگیری مشکلات قطعات الکترونیک تحویل داده شده
 • امکان مرجوعی قطعات الکترونیک با ارائه تست ریپورت
 • سازماندهی بهینه حمل و نقل در راستای کمینه شدن هزینه ها
 • حذف هزینه های مربوط به واسطه ها در مسیر تامین قطعات الکترونیک
 • امکان تعریف End User و Application برای قطعات حساس
 • واردات قطعات الکترونیک اورجینال همراه با شناسه و هولوگرام
واردات قطعات الکترونیک صنعتی

سخن پایانی

با توسعه صنعت الکترونیک و کاربرد همه جانبه آن در صنایع مختلف و همچنین مراکز علمی و پژوهشی، تقاضا برای انواع قطعات الکترونیکی صنعتی افزایش یافته است. از این رو تامین و فروش قطعات الکترونیک صنعتی از اهمیت روزافزونی برخوردار شده‌اند. صنعت مدرن امروز بدون تجهیزات الکترونیک و تکنولوژی وابسته به آن عملا از کار افتاده است و در شرایط تحریم دسترسی به قطعات با کیفیت دشوار شده است.

در این شرایط، قطعات الکترونیک صنعتی که به دست مشتریان می‌رسد از دو راه تامین می‌شود؛ اما با توجه به برخی کمبودها و مقرون به صرفه نبودن تولید بویژه در برخی قطعات خاص، راه دوم به کار گرفته می‌شود که واردات است. این مسیر با سفارش قطعات به واردکنندگان معتبر و با سابقه مثل بای بست الکترونیک انجام می‌شود که تجربه و اعتبار آن‌ها کیفیت قطعات وارداتی را تضمین می‌کند.