مقدمه

فن‌های کوچک خنک‌کننده نقش مهمی در تهویه هوای درون کیس کامپیوتر و خنک کردن قطعات مختلف سیستم‌های کامپیوتری دارد. مشتریان حرفه‌ای تلاش می‌کنند با انتخاب فن قدرتمند و مناسب برای کیس کامپیوتر، طول عمر قسمت‌های مختلف کامپیوتر را افزایش داده و مانع از گرم شدن آن‌ها شوند و بنابراین نیاز به انواع فن با کیفیت افزایش یافته است و بسیاری از شرکت‌های عمده فروشی و فروشگاه‌های برتر به دنبال یافتن محصولات با کیفیت و با قیمت رقابتی در این زمینه هستند.

واردات فن

با توجه به شرایط کنونی کشور، واردات فن کامپیوتر با مشکلاتی همراه شده است که تنها شرکت‌های معتبر و با تجربه در این زمینه از عهده مقابله با آن‌ها بر می‌<آیند class="mark"> ما در فروشگاه بای بست لیست مختلفی از انواع فن با کیفیت را پیش رویتان قرار می‌دهیم که می‌توانید مطابق با سلیقه و انتظارتان فن مناسب را انتخاب کنید. همچنین در صورتی که فن مورد نظر خود را در لیست پیدا نکردید، می‌توانید سفارش خود را در وبسایت ما ثبت کنید و پس از استعلام قیمت و توافق، محصول سفارش داده شده را در زمانی کوتاه با قیمت مناسب درب منزل یا فروشگاهتان تحویل بگیرید.

انواع فن کامپیوتر

فن‌های کامپیوتر را می‌توان بسته به ویژگی‌های مختلفی دسته بندی کرد. اما عموماً در بازار کامپیوتر، این دسته بندی بر اساس تعداد کانکتورهای فن انجام می‌شود. بر این اساس، انواع فن کامپیوتر عبارتند از:

فن‌های 4 سیمه

این نوع فن در واقع جدیدترین مدل فن کامپیوتر در بازار جهانی است که طبیعتاً از قیمت بالاتری در مقایسه با انواع فن برخوردار است. استفاده از این نوع فن در کیس‌های جدید و به روز توصیه می‌شود. چیزی که این فن را از انواع فن متمایز می‌کند، قابلیت تنظیم سرعت است که تنها در فن‌های 4 سیمه وجود دارد

فن‌های 3 سیمه

متداول‌ترین نوع فن در بازار، فن 3 سیمه است. در حال حاضر حدود 90% از کاربران کامپیوترهای خانگی از این نوع فن در کیس هایشان استفاده می‌کنند. عموماً فن‌های 3 سیمه قیمت متعادلی دارند. در این نوع فن قابلیت افزایش یا کاهش سرعت چرخش وجود دارد و در صورتی که فن نتواند به خوبی هوای داخل کیس را تهویه کند، به وسیله چراغ یا صدا به کاربر هشدار می‌دهد

فن‌های 2 سیمه

این نوع فن، از قدیمی‌ترین انواع فن موجود در بازار است که به نوعی نسلشان منقرض شده است! چرا که دیگر نه تولید می‌شوند و نه کسی به دنبال خرید آن‌ها است. این نوع فن در مقایسه با سایر انواع قیمت بسیار پایینی دارند و برای راه اندازی آن‌ها تنها کافی است که جریان برق را به دو سیم مثبت و منفی آن‌ها وصل کنید.

عوامل مؤثر در قیمت فن کامپیوتر

جدا از روند واردات فن کامپیوتر و برند آن که تا حدود زیادی در قیمت تأثیرگذار هستند، مشخصه‌های ظاهری و قابلیت‌های یک فن قیمت آن را تعیین می‌کند. عوامل مؤثر در تعیین قیمت فن عبارتند از:

واردات فن

سایز فن

اولین موضوعی که در هنگام انتخاب فن کامپیوتر باید در نظر بگیرید، سایز آن است؛ درست است که عموماً فن‌های بزرگتر قدرت تهویه بیشتری دارند، اما شما باید سایزی را انتخاب کنید که برای نصب بر روی کیس کامپیوترتان مناسب باشد.

سرعت چرخش فن

سرعت چرخش فن یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نشان دهنده میزان قدرت فن است. معمولاً حداکثر سرعت چرخش هر فن کامپیوتر بر حسب دور بر دقیقه (rpm) بر روی آن نوشته شده است. البته فن‌های جدیدتر از قابلیت تنظیم سرعت برخوردار هستند و همواره با حداکثر توان خود کار نمی‌کنند که این موضوع ضمن افزایش طول عمر این نوع فن‌ها، مصرف برق آن‌ها را نیز معتدل می‌کند.

میزان صدای فن

یکی دیگر از موضوعاتی که در خرید فن باید در نظر بگیرید، میزان صدایی است که در طی کارکرد خود تولید می‌کند. این میزان صدا بر حسب دسی بل (dB) بیان می‌شود و شدت آن بستگی به ویژگی‌های ساختاری هر فن دارد.

نوع اتصال

همان طور که در قسمت قبل گفتیم، فن‌های 4 سیمه که از تکنولوژی جدیدتری برخوردار هستند قیمت بالاتری دارند. این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی فن‌های کیس با ولتاژ 12 ولت کار می‌کنند و ولتاژ مورد نیازشان از پاور کامپیوتر تأمین می‌شود.

واردات فن

ویژگی‌های ظاهری

امروزه افراد زیادی به ظاهر محصولات الکتریکی اهمیت می‌دهند. به همین خاطر فن‌هایی هستند که در آن‌ها از لامپ‌های LED استفاده شده است؛ طبیعتاً قیمت این فن‌ها بالاتر از فن‌های هم رده و ساده است. این نکته را در نظر داشته باشید که ظاهر فن هیچ تأثیری در عملکرد و قدرت فن ندارد.

واردات فن

نکات مهم در خرید فن کامپیوتر

فن کامپیوتر خود را باید متناسب با قطعاتی که در آن به کار گرفته شده اند و میزان گرمای تولید شده توسط آن‌ها انتخاب کنید. واردات فن کامپیوتر از این جهت حائز اهمیت است که انواع فن برای استفاده در کامپیوترهایی با قابلیت‌های مختلف در بازار موجود باشد. پیش از خرید فن باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • • فنی که خریداری می‌کنید باید با کیس کامپیوتر سازگاری داشته باشد و شکل و ابعاد آن مناسب نصب بر روی کیس باشد
  • • پاور سیستم شما باید از عهده تأمین ولتاژ مورد نیاز برای چرخاندن فن کیس یا فن اضافی بر بیاید
  • • فنی که بزرگتر باشد، لزوماً فن قوی تر و بهتری نیست! در خرید فن به حداکثر سرعت چرخش و به توانایی فن در جا به جا کردن هوا توجه کنید
  • • در هنگام نصب فن، توجه داشته باشید که جهت چرخش پروانه فن را به درستی انتخاب کنید

مشکلات موجود در واردات فن کامپیوتر

در حال حاضر با توجه به مشکلات کنونی کشور، واردات فن کامپیوتر با دشواری‌هایی مواجه است. در ادامه برخی از این مشکلات را بیان می‌کنیم.

فن‌های تقلبی و بی کیفیت

با توجه به گران بودن فن‌های قدرتمند برندهای معتبر، فن‌های تقلبی و بی کیفیت فراوانی وارد بازار کشور شده اند که عموماً جدا از کیفیت پایینشان، طول عمر نسبتاً کوتاهی دارند. ما در بای بست تأمین و واردات فن کامپیوتر را تنها از برندهای معتبر و با کیفیت انجام می‌دهیم و با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان محترم قرار می‌دهیم.

نوسانات قیمت ارز

نوسانات قیمت ارز باعث می‌شود که قیمت فن‌های موجود در بازار هم دائماً با تغییر مواجه شود که این موضوع باعث سردرگمی مصرف کننده‌ها شده است. ما در فروشگاه بای بست انواع فن کامپیوتر با قابلیت‌های متنوع را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهیم.

طولانی بودن فرایند واردات فن کامپوتر

با توجه به نیاز کاربران به فن‌های متنوع در ابعاد و قابلیت‌های مختلف، واردات فن کامپیوتر به موضوعی ضروری تبدیل شده است. از آن جایی که واردات محصولات کامپیوتری با سختی و دشواری‌هایی همراه است، تعداد اندکی از شرکت‌ها قادر به انجام این کار هستند. ما در بای بست با تخصص در واردات قطعات الکترونیکی، به خوبی با روند واردات محصول به کشور آشنا هستیم و این کار را با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم

سخن پایانی

فن کامپیوتر نقش مهمی در خنک کردن قطعات داخل کیس و تهویه هوای سیستم‌های مختلف کامپیوتری دارد. با توجه به سلیقه و انتظارات مشتریان، شرکت‌های مختلفی این محصول را در سراسر دنیا تولید می‌کنند. برای انتخاب فن مناسب برای کامپیوتر، جدا از قدرت فن، باید ابعاد آن و تناسب فن با کیس را در نظر گرفت. اگر یک شرکت عمده فروشی یا فروشگاه بزرگ هستید یا برای مصارف شخصی مثل مصرف بر روی انواع کیس و سیستم‌های کامپیوتری یا سیستم‌های ماینینگ رمزارز نیاز به فن با کیفیت دارید، می‌توانید روی خدمات بای بست حساب ویژه‌ای باز کنید.