مقدمه

امروزه اکثر شرکت‌های بزرگ و کوچک از شبکه‌های کامپیوتری برای برقرار کردن ارتباط بین سیستم‌های مختلفشان استفاده می‌کنند. برای متصل کردن قسمت‌های مختلف شبکه و دستگاه‌های الکترونیکی به یکدیگر، به کانکتور نیاز داریم. بنابراین واردات کانکتور برای تأمین نیاز کشور به این قطعات مهم و کارامد، امری ضروری است. کانکتورها انواع مختلفی دارند که هرکدام کارایی خاص خود را دارند.

واردات کانکتور

با توجه به شرایط فعلی کشور و نوسانات نرخ ارز، واردات کانکتور دشوارتر از قبل شد است. در این وضعیت تنها شرکت‌هایی از عهده این کار بر می‌آیند که علاوه بر در اختیار داشتن منابع لازم، از تجربه و تخصص کافی در این زمینه برخوردار باشند.

کانکتور چیست؟

کانکتور الکتریکی، یک قطعه الکترومکانیکی است که از آن برای وصل کردن ادوات الکتریکی به یکدیگر و برقرار کردن یک مدار الکتریکی استفاده می‌شود. اکثر کانکتورها دارای دو بخش نری و مادگی هستند که با وصل کردن آن‌ها به یکدیگر، ارتباط برقرار می‌شود. بسته به نوع کانکتور، این اتصال می‌تواند قابل جداسازی یا به صورت اتصال دائم الکتریکی باشد. برای وصل کردن دو کانکتور غیر مشابه به یکدیگر، می‌توان از آداپتور یا مبدل استفاده کرد. با توجه به اهمیت کانکتور در وصل کردن قطعات الکتریکی و برقرار کردن مدار، واردات کانکتور اهمیت فراوانی برای تأمین نیاز شرکت‌های مختلف و برقرار کردن ارتباط در سیستم‌ها دارد.

واردات کانکتور

کانکتورها انواع مختلفی دارند که هر یک ویژگی و کارایی متفاوتی دارند. به طور کلی کانکتورهای الکتریکی را می‌توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

کانکتورهای کابلی

این نوع کانکتور به طور دائمی به کابل وصل می‌شوند؛ بنابراین می‌توان آن را به یک ترمینال دیگر وصل کرد. این ترمینال می‌تواند یک دستگاه ثابت یا یک کابل دیگر باشد.

کانکتورهای شاسی یا پنلی

کانکتورهای پنلی برای وصل کردن یک کابل به یک دستگاه ثابت استفاده می‌شوند.

کانکتورهای نصب شده بر روی PCB

این نوع کانکتور بر روی یک برد مدار چاپی لحیم می‌شود و امکان اتصال به کابل یا سیم را برای آن برد فراهم می‌کند.

کانکتورهای پشتی یا Splice

کانکتورهای پشتی برای اتصال دائمی دو قطعه سیم یا کابل به یکدیگر استفاده می‌شوند.

با توجه به محدوده گسترده کاربرد کانکتورهای الکتریکی، می‌توان گفت که بدون استفاده از آن‌ها برقراری ارتباط بین تعداد زیادی از دستگاه‌ها غیرممکن می‌شود. بنابراین اختلال در واردات کانکتور به کشور می‌تواند کارکرد بسیاری از تجهیزات الکترونیکی را متوقف کند.

واردات کانکتور

کانکتور RF

یکی از مهم ترین کانکتورهای موجود در بازار، کانکتور RF است. به طور کلی کانکتور RF، یک کانکتور الکتریکی است که برای کار کردن در فرکانس رادیویی در محدوده چندین مگا هرتز طراحی شده است. کانکتورهای RF عموماً همراه با کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شوند و هدفشان محافظت از قابلیت‌های کابل‌های کواکسیال است. مدل‌های پیشرفته کانکتور RF تغییرات در امپدانس خط انتقال در محل اتصال را به حداقل می‌رسانند و از این راه اتلاف توان را کاهش می‌دهند. با افزایش فرکانس اثرات خط انتقال اهمیت بیشتری می‌یابند؛ در این شرایط تغییر کردن امپدانس در کانکتور حتی به میزان اندک می‌تواند باعث شود سیگنال بازتاب پیدا کرده و منتقل نشود.

یک کانکتور RF باید مانع از ورود سیگنال‌های خارجی به مدار شود و در برابر تداخل الکترومغناطیسی مقاومت کند. برای مثالی از انواع متداول کانکتور RF می‌توان به کانکتورهای استفاده شده برای گیرنده‌های تلویزیونی، برخی دستگاه‌های Wi-Fi با آنتن جدا شدنی یا تجهیزات اندازه گیری علمی یا صنعتی با استفاده از فرکانس‌های رادیویی اشاره کرد.

شرکت‌های مطرحی در زمینه تولید کانکتور RF فعالیت می‌کنند که محصولات آنها در فعالیتهای نظامی، صنعتی و مخابراتی به کار گرفته میشوند. برخی از شناخته شده‌ترین شرکت‌های تولید کانکتور RF عبارتند از:

 • Amphenol
 • ITT
 • Harvin
 • Hubber Suhner
 • Radial
 • Pasternack

یکی از شناخته شده‌ترین برندهای کانکتور RF در ایران، برند آمفنول (Amphenol) است. محصولات تولیدی این شرکت محدوده وسیعی از کاربردها را پوشش می‌دهند و واردات کانکتور RF از برند آمفنول بسیاری از نیازهای کشور در این حوزه را برطرف می‌کند.

کانکتور RF ساخت آمفنول

شرکت آمفنول یکی از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات اتصال در کل دنیا است. کانکتورهای RF تولید شده توسط آمفنول محدوده کاربردی وسیعی دارند. واردات کانکتور آمفنول می‌تواند نیازهای قشر وسیعی از فعالان حوزه ارتباطات و تکنولوژی را برطرف کند. برخی از موارد استفاده از کانکتورهای آمفنول عبارت است از:

 • تجهیزات نظامی
 • تجهیزات هوافضا و حوزه هواپیمایی
 • تجهیزات صنعتی و کارگاهی
 • تجهیزات انواع خودرو و ماشین ها
 • تجهیزات ارتباطی گوشی‌های موبایل و لپ تاپ
 • تجهیزات IT و حوزه شبکه
 • تجهیزات ایستگاه‌های مخابراتی

مشکلات موجود در واردات کانکتور الکتریکی

امروزه علی رغم نیاز مبرم کشور به تجهیزات الکترونیکی، واردات کانکتور و سایر تجهیزات الکترونیکی با سختی‌هایی همراه است. در این قسمت به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

مشکلات ناشی از تحریم

یکی از مشکلات موجود در واردات کانکتور تحریم بودن کشورمان در مجامع بین المللی است. مشکلات ناشی از تحریم امکان معامله مستقیم با بسیاری از تولیدکننده‌های خارجی را از بین برده است. با در نظر گرفتن این شرایط، لازم است که برخی قطعات الکترونیکی مورد نیاز به صورت غیر مستقیم خریداری شوند. یافتن قطعات الکترونیکی و تأمین آن‌ها برای رفع نیاز کشور، نیاز به تجربه و تخصص در این زمینه دارد. شرکت بای بست با سابقه ای که در زمینه واردات کانکتور و سایر تجهیزات الکترونیکی دارد، امتحان خود را در این زمینه پس داده است و کالای مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان ممکن تأمین کرده و به دست شما می‌رساند.

نوسانات قیمت ارز

در شرایط کنونی کشور و با توجه به ثابت نبودن نرخ ارز، مشکلات فراوانی برای واردات کالا وجود دارد. تأخیر در مراحل واردات کالا و تغییر نرخ ارز در این زمان، می‌تواند موجب ضرر و زیان برای سفارش دهنده یا تأمین کننده شود. با ورود به وبسایت بای بست و ثبت کالای مورد نیاز در بخش مربوطه، می‌توانید قیمت روز محصول مورد نیازتان را از بازارهای معتبر استعلام بگیرید و محصول را در موعد مقرر با تضمین کیفیت و سالم بودن کالا تحویل بگیرید.

وجود کالاهای تقلبی

در تمامی حوزه‌ها محصولات تقلبی فراوانی با شکل و ظاهر مشابه با محصولات شناخته شده تولید می‌شود. در بازار قطعات الکترونیکی هم این مشکل وجود دارد و سالانه کالاهای تقلبی و بی کیفیت زیادی وارد کشور می‌شود. تشخیص اصل بودن کالا نیاز به تخصص و تجربه ای دارد که هرکسی از عهده آن بر نمی آید. شرکت بای بست با تخصصی که در واردات کانکتور و سایر قطعات الکترونیکی دارد، محصولات سفارش داده شده را از کانال‌های معتبر تأمین می‌کند و با تضمین کیفیت و اصل بودن کالا در اختیار شما قرار می‌دهد.

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده، واردات کاکتور در شرایط کنونی نیاز به تخصص و تجربه در این زمینه دارد. در صورتی که کالای مورد نیاز خود را به شرکتی بی تجربه بسپارید، با مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد. با در نظر گرفتن تمامی جوانب، به راحتی می‌توانید به وبسایت بای بست مراجعه کنید و با ثبت سفارش و استعلام قیمت محصول با توجه به قیمت روز دلار، کالای مورد نیازتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن با ضمانت محصول تحویل بگیرید.